Институт за међународну политику и привреду (ИМПП), заједно са московским Институтом за светску економију и међународне односе (ИМЕМО) Руске академије наука, организовао је округли сто „Европска безбедност: нови изазови и нове прилике“. Одржано је пет панела, који су били посвећени утицају украјинског конфликта на европску безбедност, дилемама евроатлантизма и питањима стратешке аутономије ЕУ и НАТО, пројекту Европске политичке заједнице, балканској безбедносној динамици, као и могућностима и перспективама зелене транзиције у Русији и Србији.

Испред ИМПП-а, излагања су одржали др Вељко Благојевић, виши научни сарадник и начелник Центра за суседство и Средоземље, др Небојша Вуковић и др Богдан Стојановић, научни сарадници. У свом излагању, Др Благојевић је нагласио проблем изостанка стратешког размишљања ЕУ спрам Русије и текућег конфликта у Украјини, закључивши да је ЕУ „објект, а не субјект глобалне стратешке игре“. Разматрајући питања (не)безбедности на Балкану, др Вуковић је указао на изазове који се тичу Косова и Метохије и Босне и Херцеговине, а такође се осврнуо на званичну позицију Београда у погледу неувођења санкција Русији. Др Стојановић се у свом излагању бавио енергетском транзицијом у Србији, а нарочито изгледима за изградњу нуклеарне електране у Србији, при чему је отворио питање о могућностима сарадње с Русијом на том пољу.

Скуп је одржан у онлајн формату.