Институт за међународну политику и привреду, у сарадњи са Амбасадом Народне Републике Кине и Кинеском медијском групом, организовао је скуп „Заједнички развој, заједничко дељење могућности: Глобални дијалог”.
У свечаном делу скупа обратили су се проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и привреду, господин Шен Хајсјонг, председавајући Кинеске медијске групе и заменик директора у Одсеку за односе са јавношћу Централног комитета Комунистичке партије Кине, госпођа Адријана Месаровић, министарка привреде у Влади Републике Србије, госпођа Вишња Ракић, помоћница министра туризма и омладине, и Њ.е. господин Ли Минг, амбасадор Народне Републике Кине у Републици Србији. Том приликом апострофирана је несумњива улога Кине у развоју визије „заједничке будућности за човечанство”, као и практични напори у сфери политике, дипломатије, науке, културе и туризма који ову кровну идеју чине остваривом.
Радни део скупа обележила је дискусија о разним аспектима савремених односа Србије и Кине, уз посебан осврт на успостављање и развој Иницијативе „Појас и пут” и значај Споразума о слободној трговини из 2024. године, те на плодну сарадњу у области рударства и технологије. Такође, било је речи о глобалном економском окружењу и (ре)активирању протекционистичких мера, као и о последицама нових-старих трендова по будуће позиционирање Србије у економским односима са светом, у првом реду са Кином и Европском унијом. Своје закључке о овим питањима поделили су др Ненад Стекић, др Александра Тошовић Стевановић и мср Јована Николић, истраживачи Института за међународну политику и привреду, и мср Јелена Гледић са Филолошког факултета Универзитета у Београду.