23. септембар 2016.

Mеђународна научнa конференција „Очување и заштита културно-историјског наслеђа Србије у иностранству“ одржана је у Институту за међународну политику и привреду 23. септембра 2016. године, као седми по реду, тематски међународни научни скуп. Након поздравне речи проф. др Бранислава Ђорђевића, директора Института, у церемонијалном делу скупа, испред Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, присустнима се обратио и добродошлицу пожелео државни секретар проф. др Владимир Поповић. Конференција је реализована у четири сесије, а поред Института, конференцију су ове године угостили и Институт економских наука и Централни институт за конзервацију. У раду конференције, 25 домаћих аутора и седам аутора из иностранства, презентовало је своје научне радове. Дијаспора и очување културног и верског идентитета из теолошке перспективе, значај парадигме геокултуре развоја у избору и дефинисању националних приоритета, религија као кључна компонента националног идентита, неговање националних идеала у контексту српске православне цркве, само су неке од тема које су дале значајне увиде у раду конференције и допринеле закљуцима скупа.