12. септембар 2016.

Међународна научна конференција „Социјални и економски проблеми и изазови савременог света“ одржана је 12. септембра 2016. у организацији Института за међународну политику и привреду и Дошиша универзитета. Том приликом, Институт је са партнерима из Јапана обележио десет година успешне научне сарадње. Након поздравне речи проф. др Бранислава Ђорђевића, директора Института, конференцију су отворили и уводна саопштења дали проф. др Таро Цукимура са Дошиша универзитета, Њ.Е. Господин Јуићи Такахара, Амбасадор Јапана у Републици Србији и Александар Јанковић, шеф Одељења за Азију, Аустралију и Пацифик, Министарства спољних послова Републике Србије. У раду овогодишње конференције, 17 учесника је кроз три панела презентовало своје научне радове. Кључне теме конференције, између осталог, тицале су се националног суверенитета и референдума, биоетичких изазова, измењене глобалне стратегије ЕУ и њеним импликацијама на Западни Балкан, британског идентитета у светлу Брегзита, секуритизације здравља са освртом на случај еболе, положаја јапанских жена у науци и инжењерству, плавих шлемова у контексту безбедносне претње итд. Конференција је и овога пута понудила различите увиде у мноштво социјалних и економских процеса који карактеришу савремени свет.